Zebranie Stowarzyszenia

Dnia 2 grudnia 2017 r., odbyło się kolejne zebranie sprawozdawcze Stowarzyszenia Zalasowian. Zgodnie z przyjętym porządkiem zebrania, prezes stowarzyszenia – pani Katarzyna Mróz przywitała wszystkich licznie zgromadzonych członków. W poczet stowarzyszenia, decyzją zarządu został przyjęty kolejny nowy członek – pan Michał Galas, który otrzymał legitymację członkowską.

Następnie przedstawiona została działalność z ostatnich trzech miesięcy, wśród najważniejszych wydarzeń można wyróżnić:

– wycieczkę w Góry Świętokrzyskie (9-11 września),

– inaugurację kolejnego sezonu Klubu Miłośników Poezji (XIII Wieczór z poezją odbędzie się 9 grudnia o godz.18.00),

– udział w obchodach Odzyskania Niepodległości,

– ponadto Stowarzyszenie uczestniczyło w:

a) święcie Latawca (30 września), organizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej,

b) jubileuszu 60-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Zalasowej (29 października),

c) X Balu Charytatywnym organizowany corocznie przez Stowarzyszenie Nasze Dzieci (18 listopada)

W wolnych wnioskach prezes stowarzyszenia przypomniała, że w dalszym ciągu prowadzona jest akcja zbierania starych fotografii dotyczących wsi Zalasowa. Uprzejmie prosimy o udostępnianie starych zdjęć w Bibliotece Publicznej w Zalasowej. Celem akcji jest zorganizowanie wystawy. Pojawiła się również propozycja zorganizowania jarmarku bożonarodzeniowego, promującego regionalne wyrobów.

Następnie głos został oddany panu Michałowi Pędrak, który przedstawił prezentację pt. „Nowe oblicza gospodarstwa”. Zgromadzeni wysłuchali historii gospodarstwa oraz ewolucji związanej ze spadkiem opłacalności hodowli trzody chlewnej. Omówiony został proces produkcji masła i serów oraz nowoczesne technologie wprowadzone w gospodarstwie. Po obejrzeniu i wysłuchaniu prezentacji, toczyła się żywiołowa dyskusja.

W kolejnym punkcie zebrania. pan Seweryn Gutkowski i pani Barbara Golec z sekcji „Pozyskiwania Funduszy Unijnych” opowiedzieli o aktualnie realizowanych projektach. Wśród nich można wymienić inicjatywę pt. „Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski”, w ramach których stowarzyszenie pozyskało gadżety w postaci koszulek i kubków z logo. Przygotowano projekt na kolejne zajęcia dla dzieci i młodzieży w ferie i wakacje w gminie Ryglice. Ponadto, zrealizowany zostanie projekt na zakup instrumentów dla Kapeli Ludowej Zalasowianie oraz zakup strojów regionalnych oraz butów dla Zespołu Ludowego. Wspomniano także o kolejnej edycji ?Erazmus +?, którego początek został przewidziany na styczeń 2018. W przedsięwzięciu będą uczestniczyły państwa biorące udział w poprzedniej edycji programu tj. Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwecja, Turcja, a także nowy członek Holandia.

 Po części oficjalnej, odbyła się degustacja win pochodząca z Piwnic pana Antoniego Marcinka z Woli Lubeckiej oraz serów z gospodarstwa Michała Pędraka.

 

Tekst i zdjęcia: Edyta Pawłowicz

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.