Obchody 11 listopada

W Zalasowej obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się 10 listopada. Już po raz kolejny uroczystość zainaugurowano marszem na cmentarz wojenny nr 166 znajdujący się na  podlesiu.

Swoją obecnością zaszczycili: proboszcz parafii Zalasowa ks. Stanisław Kurczab, burmistrz gminy Ryglice Bernard Karasiewicz, przedstawiciele Radnych gminy Ryglice i służby więziennej w osobie mjr Waldemara Radziszewskiego. W wydarzeniu wzięła udział młodzież, nauczyciele i przedstawiciele organizacji działających w Zalasowej: Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Seniora, Stowarzyszenia Zalasowian i OSP Zalasowa.

Uroczysty apel rozpoczął się od wniesienia pocztu sztandarowego ZSP oraz OSP Zalasowa. Następnie odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze. Zwieńczeniem marszu był ciepły posiłek – grochówka.

11 listopada nie zabrakło również wydarzeń sportowych. Na hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego odbył się turniej niepodległościowy w piłkę siatkową o puchar burmistrza gminy Ryglice.

W  Kościele Parafialnym im. Jana Ewangelisty sprawowano mszę w intencji ojczyzny. W  Pałacu pod Dębami miała miejsce akademia przygotowana przez Zespół szkolno-przedszkolny. Licznie zgromadzeni zalasowianie mogli obejrzeć cześć artystyczna, która wprowadziła w atmosferę wydarzeń poprzedzających odzyskanie niepodległości.

Uczniowie recytowali wiersze, zaśpiewali hymn państwowy. Pieśni patriotyczne śpiewali  również panowie z chóru męskiego. Na scenie zaprezentowali się „Mali Zalasowianie” oraz zespół regionalny „Zalasowianie”. Słodkie łakocie w postaci ciastek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Obchody niepodległości w naszej małej ojczyźnie są doskonałą lekcją patriotyzmu i historii. Głównym organizatorem opisanych wydarzeń jest Zespół Szkolno-Przedszkolny. Stowarzyszenie Zalasowian corocznie bierze czynny udział w tych uroczystościach.  Do zobaczenia za rok.

Tekst: Edyta Pawłowicz

Zdjęcia:

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.