Wyprawa Koła Rękodzieła Artystycznego

W ostatnią sobotę września odbyła się wycieczka grupy Koła Rękodzieła Artystycznego wraz z zaprzyjaźnionymi Paniami do Baranowa i Sandomierza.

Słoneczny, chociaż bardzo zimny poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku w Baranowie Sandomierskim. Jest to perła architektury renesansowej, która ze względu na podobieństwa jest zwana małym Wawelem.

Następnie pojechaliśmy do Sandomierza,- miasta malowniczo położonego na wysokiej skarpie na lewym brzegu Wisły z mnóstwem zabytków z różnych epok.

Po zaparkowaniu busika, przeszliśmy do centrum miasta, gdzie zgodnie z wyznaczonym planem rozpoczęliśmy zwiedzanie. Sercem Sandomierza jest duży pochyły rynek otoczony pięknymi kamieniczkami pochodzącymi z czasów od XIV- XIX stulecia. Największą jego ozdobą jest zwieńczony wysoką attyką renesansowy ratusz – jeden z najpiękniejszych w Polsce.

Pierwszym punktem zwiedzania była jedyna w Polsce ekspozycja pod nazwą „Świat Ojca Mateusza”.

Realistyczne postacie bohaterów serialu: Natalii, aspiranta Nocula, komendanta Możejki oraz księdza Mateusza w otoczeniu scenografii przeniesionej wprost z filmu, robiły niesamowite wrażenie. Wszyscy poczuliśmy się jak statyści do premierowego odcinka serialu. Po sesji zdjęciowej udaliśmy się w dalszą drogę podziemną trasą turystyczną . Trasa ta liczy 470 m metrów i biegnie przez kilka kondygnacji łącząc chodnikiem liczne komory.

Sandomierskie podziemia owiane są licznymi legendami, które poznaliśmy w trakcie ich zwiedzania.

Chwila odpoczynku, posiłek i w dalszą drogę: Ucho igielne i Brama Opatowska- jedyna zachowana spośród czterech wchodzących w skład potężnych murów miejskich. Na jej szczycie znajduje się obecnie taras widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na Sandomierz i okolice.

Dodatkowym punktem wycieczki był rejs po Wiśle statkiem noszącym imię Maria, podobnie jak cztery uczestniczki naszej wycieczki.

Czas wyprawy nieubłagalnie się kończył, pora wracać. Do Zalasowej dotarliśmy wieczorową porą, wypoczęci i pełni wrażeń.

Dziękujemy Wszystkim uczestnikom za udział i dobry nastrój i zapraszamy na kolejną wyprawę. 

 

 

Tekst: Maria Olszewska

Zdjęcia: Małgorzata Matug

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.