Ks. Kanonik Henryk Podolski  po 16 latach służby kapłańskiej w Zalasowej, będzie mieszkał w Tarnowie

Po w sumie 16 letnim pobycie w charakterze proboszcza naszej parafii w latach 2001r. do  2009 r.

Następnie jako rezydent do 17 września 2017r. Ksiądz Kanonik odchodzi do Ośrodka Księży Seniorów w Tarnowie.

Jak w każdą niedzielę tak też 17 września poranną mszę sprawował ks. Henryk. Ku Jego zaskoczeniu postanowiliśmy Go jeszcze raz pożegnać. Zebrały się liczni przedstawiciele organizacji i grup społeczeństwa Zalasowskiego , aby wręczyć symboliczne bukiety kwiatów wyrażające naszą wdzięczność  dla pracy i duszpasterzowania na rzecz naszej parafii.

W imieniu zgromadzonych skierowałem podziękowania, aby wyrazić naszą wdzięczność.  Wiedziałem że przyjście  do Zalasowej 21 czerwca 2001 r. na miejsce dotychczasowego  proboszcza ks. Franciszka Tomczyka bardzo lubianego przez parafian nie było sprawą łatwą. Zwłaszcza że to przybycie było poprzedzone głęboką traumą związaną z napaścią na plebanię w parafii Rajbrot gdzie ks. Henryk sprawował funkcję proboszcza.

Dziękując za lata wspólnego życia wyraziłem nadzieję że Zalasowianie przywrócili księdzu wiarę w człowieka i zaufanie do bliźnich. Przytaczając ewangelistę św. Mateusza10 16  „Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie więc roztropni jak węże, a nieskazitelni jak gołębie! „

Chciałem podkreślić słowa ewangelii dotyczące roztropności i nieskazitelności, które  najbardziej pasują do charakteru kapłaństwa i wypełniania powołania przez księdza Kanonika.

Z wielu dróg życiowych powołanie,  które wypełnia kapłan.  Droga ks. Seniora była drogą jasną i prostą dającą nam przykład godny naśladowania.

Mam nadzieję że osobowość takt i umiar w osądzaniu innych ,  które były charakterystyczne dla sprawowania posłannictwa , oraz co najważniejsze  własny przykład. Będzie nam  dawał źródło inspiracji godne naśladowania.  Ksiądz Podolski zostawił w naszych umysłach i sercach wspaniały ślad , który jak ufam będzie  przyświecał  wielu pokoleniom  Zalasowian,  teraz i w przyszłości. Niewątpliwie wkład pracy w jakość dóbr materialnych wokół kościoła i plebani świadczy o dobrym gospodarzu jakim jest nasz Proboszcz Senior. Przepełnieni duchem wdzięczności,  nie mówimy żegnaj lecz do zobaczenia!  Mamy nadzieję że będziemy się wzajemnie odwiedzać i wiele razy wspominać jeszcze wspólne dzieła , których promotorem Byłeś Nasz księże Henryku.

Jako Burmistrz Gminy Ryglice chcę również w swoim imieniu podziękować za Naszą owocną współpracę jestem dumny że Ksiądz Proboszcz Henryk Podolski jest  Osobą wliczoną w poczet Zasłużonych dla Gminy Ryglice.

 

 

Tekst: Bernard Karasiewicz

Zdjęcia: Katarzyna Majka

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.