Seniorzy na wiosennej wycieczce.

 

      01 2017 r. grupa nasza skorzystała z organizowanej  wycieczki ” Podkowiec ma Gust ” . Zwiedzanie Pogórza Wiśnickiego , którą prowadził przewodnik Jakub Nowak z kolegą .Zaczęliśmy od zwiedzania rynku w Czchowie i kościoła pw. Narodzenia Najświętszej MP z XIV w.Wspólne zdjęcie na rynku koło Pomnika Nepomucena i wyjazd do Lipnicy Murowanej , a Lipnica posiada drewniany kośćiół  pw. św. Leonarda zXV w. wpisany na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO. Lipnica ma jeszcze  kościół  gotycki pw. św. Andrzeja Apostoła z XIV w. i barokowy pw. św. Szymona z Lipnicy z XVII w. Rynek lipnicki posiada  układ urbanistyczny z domami i podcieniami z XIX w. Wstąpiliśmy do izby muzealnej św.Urszuli i bł. Marii Teresy Leduchowskich . Po krótkim odpoczynku na rynku , gdzie w Niedzilę Palmową odbywa się słynny Konkurs Palm ,pojechaliśmy do Nowgo Wiśnicza .Tu także jest wiele ciekawych obiektów wartych zobaczenia , a szczególna perełka  to Zamek największa zachowana obronna rezydencja barokowa w Polsce. Swój właściwy wygląd zamek otrzymał za panowania Piotra Kmity , który w połowie źXVIw. nadał mu cechy stylu renesansu .Aktualnie jest w nim mało zbiorów , jest ciągle doposażany . Okullusy przeniosły nas  w czasy jego świetnośći czyli 400 lat temu , warto było to doświadczyć . Rezerwat Przygody Nieożywionej ” Kamień Grzyb ” to krótki spacer lasem , żeby zobaczyć takie kamienie , a kolega  Jakuba zadziwił nas swoją wiedzą o nich.
Krótki odpoczynek w domu i 02 .04. raniutko  wyjazd na następne zwiedzanie „Tam gdzie o Tarłówną rycerze się biją „- trochę tu , trochę tam . Tak aby się nie nudziło . Takie było założenie tej wycieczki . Zwiedzanie Wojnicza – Izba Regionalna, barokowy kościół p.w. św. Wawrzyńca drewniany pw. św. Leonarda, Pałac Dąbskich. Po  uczestnictwie we mszy św. pojechaliśmy do Dębna do Zamku , do kościoła p.w. Sw. Małgorzaty a następnie do miejscowości  Cichawka gdzie znajduje się gospodarstwo Agroturystyczne ” Frankówka „”. Tu mogliśmy się posilić , i odpocząć w pięknym zakątku . Pani przewodnik zaproponowała spacer  nieopodal do dworu obronnego w Wieruszowicach . Mała grupa  z tej propozycji skorzystała , a druga grupa odpoczywała , przygotowywała ciasteczka .
Wycieczki bardzo udane , bo przy tak pięknej wiosennej pogodzie , zawsze warto wybrać się w plener , zobaczyć ciekawe obiekty, być blisko przyrody , być z innymi ludżmi . Myślę , że młodzież , która w drugim dniu z nami była , też wiele skorzystała , nabyła nowych doświadczeń życiowych, jak i i poznała trochę historii .
Maria Romanowska
Kategoria: Koło Seniorów z Zalasowej  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.