Inauguracja obchodów 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości

13 października 2018 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Zalasowian oraz  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

w Zalasowej odbyło się spotkanie inaugurujące obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Pan Bernard Karasiewicz – Burmistrz Gminy Ryglice, Pan Seweryn Gutkowski – Sekretarz Gminy Ryglice, Pan Stanisław Stanaszek – Przewodniczący Rady Miejskiej w Ryglicach, Pan Wiesław Matug – sołtys wsi Zalasowa, ks. Stanisława Kurczab – proboszcz Parafii Zalasowa, Dyrekcja oraz pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej, a także: przedstawiciele Stowarzyszeń , instytucji, fundacji i organizacji społecznych działających na terenie naszej wsi. Uroczystość prowadzili: Pani Katarzyna Mróz –  Prezes Stowarzyszenia Zalasowian oraz Pan Leszek Sutkowski – Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zalasowej.

Program uroczystości był bardzo różnorodny i składał się z bardzo starannie przygotowanego
i wykonanego przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego programu artystycznego,  Koncertu Męskiego Chóru w Zalasowej oraz sesji naukowej składającej się dwóch referatów: pierwszy z nich przypominał losy Polski i Polaków walczących o wolną PoIskę – był to referat mgr Leszka Sutkowskiego pt.  „W drodze do niepodległości” oraz drugi pasjonujący wykład Pana dr Jana Hebdy pt. „Narodziny II Rzeczpospolitej w Zalasowej i okolicy” przybliżający historię naszej małej ojczyzny -Zalasowej oraz jej okolic.

W trakcie uroczystości prowadzący przekazali również informacje o  realizowanych obecnie projektach  będących hołdem ku czci naszych przodków oraz świadectwem pamięci o nich.

– Pierwszy z nich dotyczy wzniesienia na cmentarzu parafialnym w Zalasowej obelisku  kamienia pamięci ku czci Tych, którzy zginęli w czasie I wojny światowej oraz w walkach o kształt II Rzeczypospolitej. Jak wspomniał Dyrektor Leszek Sutkowski wielu mieszkańców Zalasowej nie wie gdzie spoczywają ich przodkowie, dlatego też ten obelisk ma pełnić rolę „Miejsca Pamięci” na którym każdy będzie mógł złożyć kwiaty czy zapalić znicz wspominając swoich krewnych. Aby ten projekt mógł być zrealizowany konieczne będzie zebranie środków finansowych, dlatego też podczas spotkania rozprowadzane zostały cegiełki w formie kotylionów. Cegiełki te będzie można również nabywać po niedzielnych mszach świętych.

– Kolejnym działaniem wchodzącym w obchody to realizacja przez członków Stowarzyszenia Zalasowian: Panią Małgorzatę Matug oraz Pana Michała Galasa praca badawcza, której celem jest  zebranie informacji o Zalasowianach, którzy walczyli w czasie I Wojny Światowej. Autorzy pracy z różnych źródeł pozyskali do tej pory informacje nie tylko  w sferze opisowej ale również ikonograficznej. Owoc realizowanej pracy można było podziwiać w ramach wystawy „Zalasowianie dla Niepodległej”.  Praca ta będzie nadal kontynuowana.

Oprócz wspomnianej wystawy fotograficznej w trakcie uroczystości można było oglądać wizerunki godła Polski w wykonaniu najmłodszych z naszej szkoły tj. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III , a także wystawę okolicznościową  z zebranymi przedmiotami codziennego użytku z jakich to nasi przodkowie korzystali. Jak wspomniała Pani Katarzyna Mróz, na bazie tych obecnie już eksponatów, planowane jest rozpoczęcie  kolejnego projektu, którego celem będzie zebranie stałej ekspozycji. Dlatego też zachęcamy wszystkich którzy są w  posiadaniu podobnych lub innych przedmiotów o kontakt ze szkołą lub  Stowarzyszeniem Zalasowian.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji w Zalasowej  inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Gratulujemy wszystkim pomysłodawcom oraz zaangażowanym w realizację w/w projektów. Wszystkich mieszkańców Zalasowej oraz naszych sąsiadów zapraszamy do udziału w kolejnych organizowanych wydarzeniach.  Szczególne zaproszenie kierujemy do  dziadków, rodziców, a także  uczniów naszej szkoły, zachęcając tym samym do wspomnień i rozmów o naszych przodkach.

 

Kolejne planowane wydarzenia związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości to:

  • 9 listopada 2018 r. godzina 12.00  plac przy ZSz-P w Zalasowej wymarsz uczestników „Zalasowskiego Marszu Pamięci”. Godzina 13.00 Apel Pamięci na Cmentarzu Wojennym 166 w Zalasowej.
  • 11 listopada 2018 r. godzina 15.00 – Kościół Parafialny pw. Św. Jana Ewangelisty w Zalasowej – Msza Święta w intencji Ojczyzny. Godzina  00 Plac Maryjny przy Kościele Występ Chóru, wspólne wielopokoleniowe śpiewanie pieśni patriotycznych.

Aneta Korda-Burza

Zdjęcia: Krzysztof Galas

 

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.