WIEŚCI Z KGW

31 maja 2018r. / czwartek/ – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
W  tym dniu odbywa się bardzo uroczyście procesja, która stanowi  część kościelnej liturgii.
Przyczyną ustanowienia tego święta były objawienia błogosławionej Julianny, zakonnicy
z Cornillon, której ukazała się hostia splamiona krwią. W Polsce, uroczystość wraz z procesją Bożego Ciała wprowadził w diecezji krakowskiej biskup Nanker, w 1320 roku.
Uczestniczą w niej duchowni, członkowie cechów niosący swoje chorągwie i znaki, bractwa kościelne, wojsko, strażacy, kobiety noszące feretrony, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące dzwoneczkami, oraz rzesze wiernych. Wierni idą drogami lub ulicami miast i wiosek, udając się do czterech ołtarzy, których przygotowaniem i zdobieniem w naszej parafii zajmują się wyznaczone grupy i organizacje; jeden z ołtarzy od kilku lat przygotowuje Koło Gospodyń  w tym roku wspólnie z Chórem parafialnym. Podczas  procesji śpiewa się pieśni eucharystyczne; kapłan śpiewa  tekst  Ewangelii, tematycznie związanych z Eucharystią.
Na zakończenie procesji ksiądz -Celebrans błogosławi wiernych Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Monstrancji. Procesja  odbywa się także uroczyście przez całą oktawę Bożego Ciała czyli 8 dni. Oktawę kończy Msza Św. z błogosławieństwem małych dzieci
i poświęceniem wianków.  Uroczysta Procesja odbywa się zawsze w Niedzielę WIELKANOCNĄ – ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa i w dzień odpustu parafialnego ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Jeszcze do niedawna (2015r.) odbywała się w naszej parafii procesja z feretronami do kapliczek  w pobliżu kościoła, w czasie tzw. wiosennych DNI KRZYŻOWYCHz modlitwą
o dobre urodzaje – może warto by wrócić do tego starodawnego zwyczaju.
Kolejną okolicznością, w której odbywa się uroczysta procesja, jest prowadzenie
ks. NEOPREZBITERA z plebanii do świątyni, w dniu Jego Mszy Świętej Prymicyjnej.

 

Lesława Dominiewska  Sekretarz KGW

Zdjęcia: Lesława Domieniewska, Krystian Knapik.

 

 

 

 

 

 

Kategoria: Koło Gospodyń Wiejskich  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.