ERASMUS+ w Zalasowej ponownie!

Stowarzyszenie Zalasowian po raz kolejny gościło zagranicznych gości – tym razem partnerów z projektu ERASMUS+ pt.: „Augmented Basic Skills for Social Cohesion and Welfare” czyli w wolnym tłumaczeniu: „Poszerzanie umiejętności podstawowych w celu poprawy jakości życia”. Współpraca w tym projekcie to wymiana doświadczeń z różnymi instytucjami z całej Europy oraz Turcji: z Marbelli w Hiszpanii partnerzy zajmują się organizowaniem kursów i szkoleń dla osób dorosłych. Pomagają także w poszerzaniu kompetencji zawodowych różnych grup docelowych (służba zdrowia, edukacja). Instytucja z Holandii  podobnie – organizuje krótkie warsztaty skierowane tym razem do nauczycieli w celu podnoszenia ich umiejętności,  rumuński partner to Wydział Ekonomii na Uniwersytecie Owidiusza w Konstancy, a instytucja z Ankary – jednocześnie główny koordynator projektu to szkoła dla dorosłych, która imponuje liczbą i zakresem organizowanych kursów i szkoleń (ponad 17 tysięcy kursów rocznie od nauki czytania i pisania począwszy na kursach artystycznych, komputerowych i innych skończywszy). Nasze organizacje połączył jeden cel: w przyszłości na podstawie wypracowanych wspólnie materiałach będziemy organizować szkolenia i spotkania tematyczne dla lokalnych społeczności.

W dniach 1 – 4 czerwca 2018 r. w Zalasowej odbywały się warsztaty kulturowe w międzynarodowej grupie dla uczestników spotkania oraz prezentacja działalności organizacji partnerskich, a po zajęciach my, jako Gospodarze, prezentowaliśmy nasz piękny region. Naszą tradycyjną kuchnią,  miejscowością, gościnnością i kulturą goście (w sumie 14 osób) byli zachwyceni. Na pytanie: co było największym zaskoczeniem po przyjeździe do Polski zwykle padała odpowiedź: jest u Was bardzo czysto, zielono i pięknie. Goście zobaczyli Kraków, Tarnów i naszą małą Ojczyznę czyli Zalasową i okolice. Urzekły ich także nasze piękne ogrody i otoczenie w jakim żyjemy. Wszyscy zgodnie twierdzą, że Polska to miejsce, do którego chcieliby jeszcze wrócić.

A żeby zrobić dobre wrażenie na przyjezdnych potrzeba było współpracy wielu osób i organizacji z naszej miejscowości. Serdeczne podziękowania dla Dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Pana Leszka Sutkowskiego za gościnność w szkole. Dziękuję także pani Grażynie Lesiak i wszystkim Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich za przygotowany poczęstunek, obsługę, cudowną atmosferę przy organizacji i piękne stroje. Serdeczne podziękowania za wspaniałe występy taneczne i wokalno – instrumentalne także dla Pani Jolanty Sarad i „Małych Zalasowian” (a także dla ich Rodziców) oraz Pani Anny Wenc-Zabawy i „Zalasowiocków” oraz grupie „Spod Lasu”. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim Członkom Stowarzyszenia za przybycie i uświetnienie tego spotkania swoją obecnością. Podziękowania także dla Burmistrza Ryglic Bernarda Karasiewicza za spotkanie z naszymi Partnerami. I na zakończenie serdeczne podziękowania dla „grupy Erasmus+ Zalasowa” czyli: Katarzynie Mróz, Sewerynowi Gutkowskiemu, Jarosławowi Dębickiemu, Wojciechowi Florczakowi,  Grzegorzowi Kluzkowi i Lesławie Dominiewskiej za Waszą pomoc przed, w czasie i po przyjeździe naszych Gości. Bez Was nic nie byłoby możliwe. DZIĘKUJĘ!!!

Barbara Golec

Koordynator projektu

Kategoria: Aktualności  Comments off
Treść komentarzy stanowi własność ich autora. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.